"Nie wiem, tak różne są przekazy i sygnały, że trudno się połapać jak prezydent postąpi. Kilka miesięcy temu, kiedy rozpoczęto prace nad ustawami pomostowymi prezydent zapowiedział weto, później z tego się lekko wycofywał. Dzisiaj widać, że stanowisko znowu zaostrzył. Ale poczekajmy, to już kilka godzin, które nas dzieli od tego i będziemy mieli pełną jasność" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Łodzi Olejniczak.

Nie chciał jednoznacznie zadeklarować jak będzie głosował klub Lewicy w przypadku ewentualnego weta prezydenta do tej ustawy. Uzależnił tę decyzję m.in. od przyjęcia ustawy w sprawie emerytur przejściowych dla nauczycieli.

Olejniczak przypomniał, że Lewica nie popierała ustawy o emeryturach pomostowych przyjętej przez koalicję PO-PSL. "Uważaliśmy, że w tej ustawie o emeryturach pomostowych powinny być objęte również inne grupy zawodowe tymi przywilejami, że nie powinno się zabierać przywilejów z dnia na dzień. Stąd też zaproponowaliśmy dobrą ustawę dla nauczycieli, ale ta ustawa jest jeszcze nie uchwalona, dopiero znalazła się w lasce marszałkowskiej" - zaznaczył Olejniczak.

Liczy on, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpocznie się praca nad tym projektem i ustawa zostanie szybko uchwalona i podpisana przez prezydenta.

"To zmieni oczywiście oblicze tej ustawy +matki+, ale czy wystarczająco, będziemy o tym rozmawiać. Gdybyśmy mieli głosować za ustawą (o emeryturach pomostowych-PAP), w takim kształcie jak jest obecnie bez tych dodatkowych rozwiązań, to absolutnie nie będziemy tego popierać. Jest jeszcze trochę czasu, żeby poprawić to, co zostało przyjęte w parlamencie, co nie uzyskało naszego poparcia. Ale czy będzie poprawione, zobaczymy" - podkreślił szef klubu Lewicy.

Zgodnie z ustawą emerytury pomostowe mają objąć ok. 250 tys. osób

W poniedziałek mija termin ogłoszenia przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego decyzji w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. O godz.18 odbędzie się konferencja prasowa prezydenta.

Jeżeli prezydent ustawę podpisze, nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r. Jeśli ją zawetuje, ustawa trafi ponownie do Sejmu. Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów). Prezydent ma też możliwość skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z ustawą emerytury pomostowe mają objąć ok. 250 tys. osób. Prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę utraci ok. 750 tys. osób, wśród nich m.in. artyści, dziennikarze i część kolejarzy.