statystyki

Radiolodzy będą pracować dłużej

13.02.2008, 17:08; Aktualizacja: 03.03.2008, 14:18
  • Wyślij
  • Drukuj
ZMIANA PRAWA - Resort zdrowia planuje wydłużenie czasu pracy m.in. radiologów z 5 godzin dziennie do 7 godzin i 55 minut. Technicy medyczni nie zgadzają się na to i grożą akcją protestacyjną.

reklama


reklama


Resort zdrowia pracuje nad projektem ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników. Ma ona zawierać m.in. przepisy ujednolicające ich czas pracy w zakładach ochrony zdrowia. W projekcie ustawy proponuje się jego wydłużenie w przypadku m.in. pracowników radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej i prosektoriów. Technicy medyczni pracowaliby nie 5 godzin na dobę, jak obecnie, ale 7 godzin i 55 minut, przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień.

Technicy protestują

Na proponowane zmiany nie zgadzają się technicy medyczni. Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii (OZZTME) podkreśla, że resort zdrowia uzasadnia zmiany, powołując się na opinię Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, z której wynika m.in., że w przypadku techników medycznych, którzy są narażeni na promieniowanie, nie przekracza ono dopuszczalnej normy. Zdaniem związku techników, wyniki te nie są wiarygodne.

- Należy pamiętać, że 70 proc. aparatury radiologicznej to sprzęt, który ma ponad 20 lat. Dyrektywy Euratom UE stwierdzają, że każda dawka promieniowania jonizującego jest szkodliwa, a my jesteśmy stale na nie narażeni w czasie wykonywanych czynności zawodowych - podkreśla Cezary Staroń, przewodniczący OZZTME.

Zagrożone zdrowie

W opinii związku, wydłużenie czasu pracy techników medycznych będzie miało negatywny wpływ na zdrowie i zwiększenie ryzyka chorób zawodowych tej grupy zawodowej. Tymczasem, oceniając skutki regulacji, nie przewidziano, że może to wpłynąć na zwiększenie wydatków budżetu państwa.

Technicy radiologii zwracają też uwagę, że zmiana przepisów może spowodować bezrobocie we wszystkich grupach zawodowych objętych zmianą przepisów. Według ich szacunków, z pracy musiałoby odejść około 20-30 proc. techników.

Związek nie wyklucza podjęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, jeżeli rząd nie wycofa się z proponowanych zmian, a w przypadku ich uchwalenia zapowiada złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
  • M.B.(2008-05-13 20:30) Odpowiedz 00

    Moja opinia jest identyczna jak wyżej.
    Normy 5 godzinne w moim dawnym miejscu pracy nie były przestrzegane.
    Praca w niedzielę po 24 godziny , w nocy po 14 godzin !!! Niezła jazda po moim wejściu do domu dla całej rodziny.
    Na początku nie wiedziałem nawet jak się nazywam.
    W pracy straszenie zwolnieniami załogi ( was jest za dużo ) najczęściej przed świętami takie życzenia. Teraz jestem wolny od tego horroru. Zdrowie poszło precz ale na szcęście mam inny wyuczony jeszcze na szczęście zawód.
    Tym co nam to zorganizowali życze tego samego do przeżycia w ich być może przyszłym życiu

    Dawny Technik RTG M.B.

  • iza(2008-05-18 17:09) Odpowiedz 00

    cd.--opisała "ala",w dodatku też na Podkarpaciu,a więc tam,gdzie w kraju najgorzej.Tak więc po wielu latach pracy dyrekcja w ramach podziękowania za współpracę,za harówkę za najniższe pobory w szpitalu,wyrzuca nas i to bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych,o odprawach nie wspominając.50+ na bruk! Zakończę tak jak M.B.:życzę im w przyszłym ( w tym to niemożliwe-płacą sobie kolosalne pieniądze i tymi po nas też się podzielą,więc nie ma o czym mówić,biedy nie zaznają nawet ich prawnuki !)życiu takiej samej gehenny jaką nam serwują i to z całego ledwo pikającego serducha!!!!

  • starszy tech.rtg(2008-05-19 14:16) Odpowiedz 00

    witam wszystkich techników, jestem technikiem z 25 letnim stażem pracy dla mnie wprowadzenie 8 godzin pracy za taką samo płace jest złym posunięciem rządu dlaczego taki wyzysk . co by się stało jakby górnikom zabrali przywileje, co by się stało by zabrali przywileje nauczycielom , a może kolejarzom, a może jeszcze komuś innemu ,technikom można. Proponuje nie biadolić tylko działać , może w końcu coś związek techników zrobi , w końcu jest związek, a jak ma nic nie zrobić to proszę was wszystkich wypisujcie się z niego bo po co taki związek,zadbajmy sami o siebie .proponuje zmienić zawód np.zostać pielęgniarko albo sanitariuszem itp. natomiast pracować 8 godzin na starym sprzęcie albo 8 godzin robić przy- łóżkowe zdjęcia albo pracować w oparach utrwalacza w ciemni, to wybaczcie, po 5 latach może być koniec tej harówki.Trzeba się zastanowić czy zdrowje czy 1200 zł. z poważaniem cześć.

  • radioliza(2009-01-06 20:39) Odpowiedz 00

    Pan Prezydent zawetował ustawę. Ufff...

  • ala(2008-05-08 13:09) Odpowiedz 00

    Nie.Jeszcze nie zatwierdzono projektu.Dziś miało się odbyć kolejne spotkanie przedstawicieli OZZTME z komisją zdrowia.Czy się odbyło i co z tego wyniknie można śledzić na stronie OZZTME.7 godz.pracy w rtg? Chyba tylko na własne życzenie,za godziwe pieniądze w prywatnej firmie.Wg.mnie zdrowia na pieniądze przeliczać długo się nie da.Młodzi ludzie zdaje się nie są tego świadomi,choć ochronę radiologiczną zaliczyć musiał każdy....A moze to przeświadczenie o nieszkodliwości promieniowania rtg??albo pewność,że akurat mnie nie zaszkodzi?Tak czy siak środowisku radiologicznemu najbardziej szkodzi nie tylko chorobliwa zawiść innych środ.medycznych,ale i fakt,że część techników zatrudnia sie w kilku placówkach.No i teraz blisko 20 tys znajdzie się na bruku...Tych najstarszych,do czego dąży młodzież(przynajmniej u mnie).Ale młodzieży- wy też bedziecie w naszym wieku i was też ktoś pozbawi pracy.Tak to sie zazwyczaj dzieje.

  • ala(2008-05-08 03:16) Odpowiedz 00

    cd.zaklepano 8-godz. dnia pracy dla nas,więc cień nadziei istnieje!Może akurat polityków ruszy sumienie?O czym ja mówię! Sumienie polityków??!!Ich nie obchodzi nic poza kasą-dla siebie oczywiście! " 50+"-wielkie hasło drwiące z osób w tym wieku-to ich sie przeważnie zwalnia z pracy!Co ma zrobić kobieta w tym wieku wyrzucona na bruk po 27 latach pracy w rtg,ledwie dychająca,z notoryczną anemią???sepuku?

  • st.technik(2008-04-29 19:12) Odpowiedz 00

    ciekawe dlaczego tak mało techników tu się wpisuje. przecież dotyczy to ich przyszłości. czyżby liczyli że ich to nie dotyczy, że jest im dobrze i zmiany które mogą nastąpić nie zmienią ich układów pracy? że płaca którą teraz mają sie nie zmieni a jeśli już to na lepsze?
    a może ja czegoś nie rozumiem albo źle rozumiem
    może ktoś mi to wyjaśni.

  • IOR z POMORZA(2008-05-01 14:15) Odpowiedz 00

    U nas w szpitalu brakuje techników rtg i Dyr czeka z nie cierpliwoscią na wydłużenie godzin pracy.o podniesieniu stawki godzinowej w tym przypadku nawet nie chce słyszeć.Nie wiem jak w tym przypadku będę mogła dorabiać a muszę wziąć kredyt w tym roku na kupno mieszkania.Muszę dorabiać nie dlatego że chcę dłużej pracować w promieniach tylko dlatego że jestem do tego zmuszona.Z jednego etatu tech rtg nie wystarczy na ratę i przeżycie.Lubię swoją pracę ale drugi raz nie wybrałabym tego zawodu.O zwiększeniu nam obowiązków wprowadzając obowiązek wykonywania testów kontroli jakości już nie wspomnę...Nieraz mam dosyć tego zawodu.Co jeszcze niedługo będzie dodatkowo należeć do naszych obowiązków w ramach tej samej pensji ? Jako IOR też mam dosyć-co ustawa to mam nowe obowiązki.A może ustawa o etacie dla IOR a nie tylko o obowiązkach za grosze lub za darmo(decyduje o tym pracodawca).I jeszcze straszą nas audytami zewnętrznymi...Paranoja.Czy oni chcą obrzydzić ten zawód aby wymarł ?

  • ala(2008-05-08 03:07) Odpowiedz 00

    cd.Wiele lat pracy,ba!harówki ,w warunkach urągających wszelkim normom bhp,o sprzęcie nawet szkoda wspominać(poczynając od XD16),w ciągłym stresie ( u nas prac.rtg to taki chłopiec do bicia,ludzie III kategorii),gruźlica,HIV,zakaźne,agresy wni pacjenci;za najniższe pobory(w porywach 1200 z dyżurami,wysługą-teraz;w ub roku znacznie mniej) i teraz na bruk.Należy zwolnić miejsca dla młodszych,z możliwościami.Oczywiście nie zawodowymi,bo takie to i my mamy.Tak więc u nas zaczęła się walka pokoleń,dla starszych zaskakująca,bo po prostu nikt się takich poczynań ze strony kolegów nie spodziewał."Mój" szpital (małe powiatowe miasto na podkarpaciu) będzie pierwszym pracodawcą w kraju,który lekko pozbędzie się najstarszych techników,hurtem,szybko i po cichu.Ileż oszczędności! Moja rada: nie dajcie sie zwieść pozorom! po młodszych kolegach spodziewajcie się najgorszego-idą po trupach do celu!Może to dla niektórych krzywdzące,ale nie dla 2/3 pracowników naszej pracowni.A przecież jeszcze nie-

  • ala(2008-05-08 02:42) Odpowiedz 00

    Być może nie ma większego sensu wpisywanie się tutaj (czy gdziekolwiek indziej),bo niewiele,a nawet NIC to nie da.Co mi pomoże jeśli napiszę co dzieje się w mojej pracowni?Co prawda może pomoże innym...Może ostrzeże tych w moim wieku z 27 (i więcej)stażem pracy.Nasza dyrekcja właśnie ma zamiar zwolnić wszystkich techników,a następnie przyjąć część z nich-ok 2/3 z powrotem wg.znanych tylko sobie reguł.Obowiązywać będzie 8-godz. dzień pracy,o placach nic nie wiadomo.Oznacza to,że na bruku znajdą się oczywiście osoby najstarsze-na nich można najwięcej zaoszczędzić-zostaną te z 0,5 -2 letnim stażem ( i znajomościami.)Właśnie ci najmłodsi usilnie dążą do takich zmian.Oczywiście każdy ma prawo do pracy(!),ale powinny obowiązywać jakieś przyzwoite normy moralne?ZZTME jest u nas zbyt słaby aby wybronić pracowników.Pozostali pracownicy szpitala,zawistni o nasze 5 godz.pracy cieszą się ogromnie,jako,że część pieniędzy zaoszczędzonych na nas przeznaczona jest na podwyżki dla nich!

  • WYROBNIK(2008-06-07 00:09) Odpowiedz 00

    pracuje w prac.rtg w kujawsko-pomorskim to co przezylam to niedo opisania szef zmusil nas przy pomocy dwoch mlodych stazem pracownikow do przejscia na kontrakt ci co niezgodzili sie poszli na bruk z 12 prac. zostalo 5 bylo to w2002 r.stawke kadrowa wyliczyla z uposazenia zasadniczego czyli w miare sprawiedliwie po roku zmienil sie dyrektor stawka stala sie jednakowa okazlo sie ze po zaplaceniu zus ipodatku zostawalo niewiele ponad tys .praca calodobowa w trzech prac rtg 5osobami przez 30 dni roboczych bez urlopu tak pracuje siodmy rok teraz mam okolo 2tys ale pracujemy ponad 200godz ja mam 52 lata ale ite po 30 sa w strasznej depresji nie ma dla nas odpocznku ani nie mozemy zachorowac dom to szpital dyzury po 30 godz gdzie jest panstowa inspekcja pracy te kontrakty byly wymuszone szantazem pracujesz tak allbo na bruk jaki to kontrakt jest szef oddzialowa grafik nawet lista obecnosci ktora trzeba podpisywac i to sie nazywa dzialalnosc gospodarcza jest to POLSKI OBOZ PRACY

  • WYROBNIK(2008-06-07 12:59) Odpowiedz 00

    polski oboz pracy 52prwie 53 zona trojka dzieci na studiach dobrze ze moge brac dodatkowe ostre dyzury winnych szpitalach czyli nas tech. nie jest tak duzo jak to twierdzi moj szef idyrekcja z naszej 5 az 3 chce odejsc z zawodu nawet te dwie panie od ktorych zaczely sie kontrakty mamy dosc takiego traktowania przecierz to my jestesmy narazeni na ogromny stres zwiazany z najgorszymi sytuacjami wypadkowymi moze w mniejszych miastach maja pracownicy 5 godz ale nie my w duzych szpitalach ciagle musimy znalesc czs na doksztalcanie za ktorym nie ida piniadze najlepiej jednak wyjechac z tego glupigo kraju

  • gebocz(2008-11-14 14:39) Odpowiedz 00

    Zawodówka wystarczy do obsługi ryntgyna -ja mom ino zawodówke i se jiżdzem jako wózkowy widłowy i se mom pozycja społeczno -se moge w nosie podłubeć i baka se moge puscic na głos se moge a czemu by niby nie -hehe

  • starszy technik(2008-08-12 22:46) Odpowiedz 00

    technik w centrum onkologii na kontrakcie zarabia ok 5000 tys zlotych 110 godzin pracy w miesiacu bywa i tak

  • zooloo goola(2008-11-04 09:26) Odpowiedz 00

    Chcieliscie i wybraliscie libero-komunistów czyli PO -TO MACIE WSZYSCY PO DUPIE .

  • betka(2008-09-19 16:31) Odpowiedz 00

    czy ktoś zna ustalenia co do czasu pracy od 2009?czy to zwiększenie czasu pracy jest juz na 100%? bez względu na ilość lat przepracowanych w promieniowaniu?jak ktoś coś wie to niech pisze! jestem już przerażona.Jak to przejdzie to szukam innej roboty.Ludzie nie dajmy się! Jest ktoś w związkach? to niech pisze jak jest na dziś...

  • st.technik(2008-08-15 02:36) Odpowiedz 00

    Czy już wiadomo jak będzie od stycznia 2009? Ta zwyżka godzin to pobożne życzenie czy fakt zatwierdzony? Przepracowałam już ponad 34 lata w rtg, jestem wykończona, mam zniszczony kręgosłup, niedokrwistość, ale kasetkę dozymetryczną zawsze w normie. Pracuje w pogotowiu...wszystko na cito! Jednoosobowa obsada technika i lekarza całodobowo...to oszczędności naszym kosztem...kosztem naszego zdrowia

  • st technik(2008-08-12 23:01) Odpowiedz 00

    pracuję dodatkow w innym szpitalu o wiele cieżej i zarabiam znacznie mniej ok 1500 z dyżurami. mam juz dosyc ale chyba jedynym wyjsciem jest podniesc kwalifikacje i zmienic zawód .reszta to walenie glową w scianę.pozdrawiam

  • st.technik(2008-06-10 21:11) Odpowiedz 00

    bardzo ci współczuję ale nikt nie może ci pomóc bo to jest kontrakt.
    osobiście przewiduję że to nas wszystkich spotka już nie długo ale po tym ile osób tu się wpisuje to sądzę że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie go spotka. zwolnią połowę jak wejdzie 8 godzin resztę przymuszą "dobrowolnie" do kontraktu za najniższą stawkę i będą pracować za tych zwolnionych. ja już teraz myśle o nowym zawodzie bo w tym już teraz nie potrafię się odnaleźć.
    a swoją drogą to dzięki inspekcji pracy tak nas traktuję.
    choć jeszcze pracuję na etacie to w okresie 20 lat nigdy nie było zastrzeżeń co do czasu i sposobu pracy na stanowisku technika rtg. więc czemu się dziwić że dyrektorzy czuję się bezkarni i wykorzystują to w taki a nie inny sposób.
    tak inspektorzy kontrolują nasze stanowiska. do tego psudo związek techników rtg nie zgłasza żadnego problemu. nawet strajku ogólnopolskiego nie potrafią albo nie chcą zorganizować aby przybliżyć problem.

  • st.technik(2008-06-21 15:52) Odpowiedz 00

    odpuść sobie ten zawód. pomyśl o czymś innym jeśli chcesz przeżyc od pierwszego do pierwszego.
    jeszcze pracujemy po 5 godzin za 1550 brutto ale to tylko do końca roku potem przechodzimy na standard unijny czyli 8 godzin. jesteś pracownikiem od wszystkiego w ciągłej pracy (dyżury za małe pieniądze), w domu będziesz gościem.w dobrym miesiącu z dyżurami dociągniesz do 2500 może ale w domu cię nie będzie. jeśli pasuje ci taka służba to twój wybór. jeśli ciągnie cię średni zawód medyczny to są inne bardziej atrakcyjne i pewne pracy ( ratownik medyczny, protetyk , fizjoterapeuta). na dzień dzisiejszy po nowym roku może stracić pracę połowa pracowników.
    nie trać czasu na naukę w zawodzie którego przyszłość nie napawa optymizmem. jeśli nawet znajdziesz pracę to będziesz popychadłem w medycznym środowisku.