Dyrektor szpitala, w którym przeprowadzana jest ewakuacja oddziałów dziecięcych, musi uzgodnić jej warunki z rodzicami lub opiekunami prawnymi dzieci.

Dyrektor szpitala ma prawo zarządzić ewakuację pacjentów, jeżeli uzna, że dalsze przebywanie na terenie oddziału może stanowić zagrożenie dla ich życia lub zdrowia. Dzieje się tak, gdy placówka nie jest w stanie zapewnić pacjentom ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych. Powodem do ewakuacji może być np. brak wystarczającej liczby lekarzy, co nie gwarantuje zapewnienia odpowiedniej opieki pacjentom. W przypadku ewakuacji dzieci, dyrektor placówki musi uzyskać zgodę rodziców na przewiezienie ich do innego szpitala. Ponadto dokładnie uzgodnić z nimi warunki jej przeprowadzenia.
Rodzic lub opiekun prawny dziecka ma prawo nie zgodzić się na propozycję dyrektora szpitala dotyczącą transportu dziecka do innego zakładu. W takiej sytuacji może zdecydować o wypisaniu go ze szpitala, ale na własną odpowiedzialność. Ma on również prawo żądać, aby dziecko zostało przewiezione do innej placówki niż wyznaczona przez dyrektora. Wówczas musi jednak zapłacić za przewóz z własnej kieszeni.
Ponadto, w przypadku ewakuacji szpitala, każdy pacjent, który uważa, że jego prawo do opieki zdrowotnej zostało naruszone, może dochodzić swoich roszczeń zarówno przed sądem cywilnym, jak i lekarskim czy karnym. Należy jednak pamiętać, że to pacjent musi udowodnić, że pogorszenie stanu zdrowia powstało wskutek ewakuacji szpitala lub w związku z przedłużeniem czasu uzyskania pomocy medycznej.
DOMINIKA SIKORA