statystyki

Jak złożyć skargę na lekarza

07.02.2008, 12:54; Aktualizacja: 03.03.2008, 14:18
 • Wyślij
 • Drukuj
Jeżeli pacjent uzna, że jego prawa są naruszane, może złożyć skargę m.in. do dyrektora placówki medycznej, w której przebywa, lub do rzecznika praw pacjenta, którzy działają przy wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia.

reklamareklama


Każda placówka ochrony zdrowia powinna umieścić w widocznym miejscu informację o dniach i godzinach, w których pacjent może zgłosić się w sprawach skarg i wniosków. Skargi mogą być składane ustnie lub pisemnie. Niezadowolony pacjent ma prawo żądać pisemnego potwierdzenia przyjęcia skargi.

Skarga do ordynatora

W przypadku gdy skarga dotyczy niewłaściwego zachowania personelu (lekarza, pielęgniarki, rejestratorki, itd.) pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest interwencja u bezpośredniego przełożonego tego pracownika, to znaczy:

 •  w szpitalu jest nim ordynator,
 •  w przychodni jej kierownik.

Są to działania najprostsze, a zarazem najszybsze i często przynoszące zamierzony skutek. Ubezpieczony może również zwrócić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W takim przypadku skargę należy złożyć do regionalnego rzecznika praw pacjenta. Do jego najważniejszych obowiązków i zadań należy:

 •  czuwanie nad przestrzeganiem praw pacjenta w placówkach służby zdrowia,
 •  wskazanie trybu postępowania w przypadku naruszenia uprawnień ubezpieczonego,
 •  udzielanie odpowiedzi na skargi i pytania pacjentów oraz interwencje w przychodniach i szpitalach.

List do NFZ

Następną instancją jest centrala NFZ, której zadaniem jest ochrona interesów osób ubezpieczonych (adres do korespondencji: Centrala NFZ, ul. Grójecka 186, 02-390 Warszawa). W przypadku braku należytej staranności w wykonywanej praktyce medycznej, popełnionych błędów w leczeniu oraz stwierdzenia, że personel medyczny (lekarz, pielęgniarka) postępuje sprzecznie z zasadami etyki zawodowej lub narusza przepisy o wykonywaniu zawodu lekarza lub pielęgniarki i położnej, ubezpieczony może zwrócić się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który funkcjonuje zarówno przy okręgowej i naczelnej izbie lekarskiej, jak i przy okręgowej i naczelnej izbie pielęgniarek i położnych. Jeżeli natomiast zamiarem ubezpieczonego jest uzyskanie odszkodowania, to należy zwrócić się do dyrektora placówki służby zdrowia, którą pacjent uznaje za winną wyrządzonej szkodzie oraz do firmy ubezpieczającej tę placówkę z prośbą o uzyskanie finansowego zadośćuczynienia.

DO KOGO SKARGA

Każdy pacjenta, którego prawa zostały naruszone, może złożyć skargę do:

 •  dyrektora placówki opieki zdrowotnej,
 •  rzecznika odpowiedzialności zawodowej działającego przy okręgowej izbie lekarskiej oraz przy okręgowej izbie pielęgniarek i położnych,
 •  rzecznika praw pacjenta NFZ,
 •  Biura Rzecznika Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia,
 •  rzecznika praw obywatelskich.

Ubezpieczenie OC

Każda placówka ochrony zdrowia ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Jest to jedno z podstawowych wymagań NFZ wobec świadczeniodawców i przy podpisywaniu umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Każdy świadczeniodawca powinien udzielić, na żądanie ubezpieczonego, informacji odnośnie do nazwy i adresu ubezpieczającej go firmy. Taką informację ubezpieczony otrzyma również, zgłaszając się (telefonicznie, pisemnie lub osobiście) do właściwego oddziału funduszu.

Pozew do sądu

Jeżeli pacjent nie osiągnie porozumienia ze szpitalem w sprawie odszkodowania za popełniony błąd, należy wystąpić na drogę sądową z powództwem cywilnym, domagając się odszkodowania. Pozew należy skierować przeciwko zakładowi opieki zdrowotnej, który ponosi odpowiedzialność za zdarzenie. W pozwie pacjent musi wykazać, że dana placówka medyczna ponosi winę za doznany uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczony może zażądać między innymi zwrotu wszystkich wydatków pozostających w związku z uszkodzeniem ciała lub pogorszeniem stanu zdrowia, czyli np. kosztów lekarstw, odszkodowania za doznaną krzywdę lub renty, jeżeli utraciło się zdolność do pracy zawodowej. Natomiast gdy zachodzi podejrzenie, że zdarzenie ma związek z czynem karalnym, pacjent może złożyć skargę do prokuratury. Jeśli ubezpieczony jest niezadowolony ze sposobu pracy oddziału NFZ, może złożyć skargę do dyrektora oddziału, a jeżeli w dalszym ciągu nie jest usatysfakcjonowany - może zwrócić się do Centrali NFZ w Warszawie. Od decyzji prezesa funduszu w indywidualnych sprawach z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Każda placówka

ochrony zdrowia musi mieć polisę OC na wypadek szkód wyrządzonych pacjentom

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

 • 1: aneta z IP: 158.75.223.* (2008-06-05 19:46)

  człuchow Pan borecki z komisj dla osup niepelno sprawnych jeat niesprawjedliwy

 • 2: małgosia z IP: 89.230.145.* (2008-08-22 14:22)

  byłam w Borkowie sanatorium w Połczynie zdroju -doznałam tam urzazu a w wypisie nic na ten temat...bez komentarzy

 • 3: anka 89 z IP: 77.112.19.* (2009-03-09 18:34)

  lekarze leczący mojego syna na serce w CZDZ w Warszawie nie mal\ją nigdy czasu na rozmowę ze mną o stanie zdrowia dziecka i nie przekazują dużo ważnych informacji

 • 4: AnnS z IP: 83.7.223.* (2009-10-17 18:21)

  LEKARZE TO *************** tyle mam do powiedzenia;/

 • 5: mahalasek4 z IP: 88.199.89.* (2009-11-02 12:59)

  dla mnie lekarz to taki sam zawód jak każdy inny tyle że lekarz musi swój robić dokładnie bo błędu czasem nie da się cofnąć;pan lekarz augustynek neurolog uzdrowił mój kręgosłup na odległość jak kaszpirowski po 14 latach leczenia i po operacii kręgosłupa...?

 • 6: pacjet intruz! z IP: 83.238.116.* (2010-01-14 22:49)

  w polsce nie istnieje darmowa opieka lekarska,zeby dostac sie do lekarza specjalisty trzeba czekac kilka tygodni.Nawet jesli ma sie skierowanie "pilne" to lakarze odsylaja do innej przychodni i tak w koło. najlepiej wyposazyc ich w pistolety i takiemu pacietowi,ktory ich nachodzi, kula w łeb!!!

 • 7: pacjentka z IP: 89.76.35.* (2010-01-24 17:06)

  Chełm Pan doktor Bijak ginekolog-położnik ogląda się tylko na pieniądze a jak trzeba pomóc to ręce umywa nie polecam Go nikomu.Łapiduch

 • 8: Pacjentka z IP: 89.76.35.* (2010-01-24 17:07)

  Chełm Pan doktor Bijak ginekolog-położnik ogląda się tylko na pieniądze a jak trzeba pomóc to ręce uciera nie polecam Go nikomu.Łapiduch

 • 9: sofi z IP: 90.156.97.* (2010-01-30 18:53)

  popieram poprzedników,leczę bark od 4 miesięcy na podstawie jednego RTG zrobionego w dniu wypadku.Dopiero prywatna wizyta i USG barku wykazały zerwane ścięgna,grozi mi zabieg i długie jeszcze leczenie.Jak zachować się wobec ortopedy który mnie prowadzi od początku na moje uwagi że jest coś nie tak z ręką odpowiadał że w takich przypadkach tak jest to normalne.

 • 10: bozenna z IP: 85.89.162.* (2010-03-23 09:25)

  gdzie p[owinnam sie udac aby otrzymac odszkodowanie za smierc mego meza w dnu 12.07.2009 zle sie poczul narekal na ogolene bole i nie mogl chodzic przjechal lekarz ze swiatecznej pomocy przpepisal furagin i pyralgin i odjecjal na pytania meza czy nie trzeba do szpitala odpowiedzial ze nie ma potreby nastepnegop dnia przychodzi lekarz pierwszego kontaktu on tez nie kieruje meza do szpitala mezowi spada cisnienie kaze mi podawac wode z sola cisnienie podnosi sie lekarz odjezdza maz caly czas jest przytomny nastepnego dnia zaczyna majaczyc wzywam pogotowie ktore zabiera meza do szpitala nad,mieniam ze maz wczesniej cier[pial na WZW TYP C ORAZ CUKRZYCE TYPU 2 BYL NA INSULINIE POGOTOWIE WOZI GO OD SZPITALA DO SZPITALA ZOSTAL ZABRANY Z DOMU 14 O7.2009 GODZ 14 O GODZ 4 RANO 15.O7 MAZ UMIERA SEKCA ZWLOK WYKAZUJE SEPSE

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama