Czy szpital może wymagać od pacjenta tam przebywającego zaopatrzenia we własnym zakresie w leki lub inne materiały medyczne?

Nie, pacjentowi przyjętemu do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej przeznaczonego dla osób wymagających całodobowych lub całodziennych świadczeń opieki zdrowotnej oraz przy wykonywaniu zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych przez podmioty uprawnione do udzielania świadczeń, a także przy udzielaniu przez te podmioty pomocy w stanach nagłych, zapewnia się bezpłatnie leki i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia. W tym zakresie szpital nie ma prawa obciążać pacjenta kosztami leków lub wyrobów medycznych, które są niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego procesu leczenia chorego.
Określenie, jakie leki i wyroby medyczne są konieczne do wykonania świadczenia, będzie zależeć od wskazań medycznych, a decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący jako odpowiedzialny za proces leczenia. Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. nr 226, poz. 1943 z późn. zm.) wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności - badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich.
Oprac: DS
Podstawa prawna
Art. 35 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).
Art. 1 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. nr 226, poz.1943 z późn. zm.).