statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne będzie wyższe od 2017 roku

autor: Michalina Topolewska28.12.2016, 07:50; Aktualizacja: 28.12.2016, 07:57
Dziecko niepełnosprawne w szkole

Wzrost wysokości wsparcia obejmie tylko osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2017 r. rośnie wsparcie dla osób zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Zniesione zostaną też ograniczenia pozwalające na uzyskanie tylko jednego świadczenia w rodzinie.

Reklama


Od nowego roku ważne zmiany czekają osoby, które zrezygnowały z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny i otrzymują lub będą ubiegać się o pomoc finansową należną za sprawowanie opieki. Dzięki nim więcej opiekunów będzie mogło korzystać z świadczeń. Dodatkowo będą mogli liczyć na wsparcie po śmierci krewnego.

Jedna z wchodzących w życie zmian dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego, które jest skierowane do rodziców opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Po raz pierwszy jego kwota zostanie zwiększona w oparciu o mechanizm waloryzacji przewidziany w art. 17 ust. 3a–3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.). Zgodnie z nim, począwszy od 2017 r., świadczenie pielęgnacyjne będzie co roku rosnąć o tyle procent, o ile podwyższane będzie najniższe wynagrodzenie za pracę w porównaniu do roku poprzedniego. Na skutek zastosowania takiego wskaźnika waloryzacji w przyszłym roku pomoc finansowa za opiekę wzrośnie z 1300 zł do 1406 zł miesięcznie. Decyzja w zakresie wysokości świadczenia zostanie przez ośrodek pomocy społecznej zmieniona z urzędu.

– Co istotne, o wszczęciu postępowania w tej sprawie nie musimy informować rodzica, co oznacza, że nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów, które generowałoby wysyłanie powiadomień – mówi Piotr Spiżewski, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (21)

  • brak słów(2016-12-28 21:52) Zgłoś naruszenie 957

    Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych dalej będą żyć za 520,00 zł miesięcznie,bez możliwości dorabiania , to za co mają żyć?????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lila(2017-01-07 13:00) Zgłoś naruszenie 841

    Kiedy będzie podwyższony zasiłek pielęgnacyjny, obecnie wynosi 153złotych

    Odpowiedz
  • beata(2017-01-01 19:51) Zgłoś naruszenie 677

    to prawda dla dzieci wszystko 500 plu dodatki i tak dalej a opiekunom osób starszych to dają marne 520 zł i to wystarcza ale opiekun musiał sie zwolnic z pracy aby sie opiekowac w pracy zabi sie 1300zł a tu tyle to niech dają sprawiedliwie a nie kombinują jakby dołorzyli te 200 zł to tez by sie nic nie stało

    Odpowiedz
  • terjoc(2017-01-04 16:47) Zgłoś naruszenie 523

    moja zona miała rentę , ale ZUS ją zabrał tak ze zostalo nam 520 + 153 + 177,50 . Myslałem o podjeciu pracy za najniższą , ale poszukiwanie opiekuna (ki) kończylo sie z chwila ceny jaką podawali - żadna nie byla niższa niż 1000

    Odpowiedz
  • alis(2017-01-11 22:03) Zgłoś naruszenie 443

    i dla opiekunow osob starszych dalej brak podwyżek ?? makabra ludzie zbuntujcie się ....państwo nie może tak z Wami pogrywać .

    Odpowiedz
  • Gg(2016-12-29 11:59) Zgłoś naruszenie 1852

    Tak tylko zazwyczaj dorosły ma rentę .....A dziecko?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kasia(2017-01-16 15:40) Zgłoś naruszenie 838

    Dorośli maja renty emerytury to jeszcze nie male

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lena 1234(2017-01-25 18:14) Zgłoś naruszenie 72

    Dali 500+ a dzieci ktore sa niepelnosprawne uzdrawiaja. Jak taki rodzic ma isc do pracy kiedy dziecko zamiast byc w szkole siedzi miesiacami w domu bo jest chore. TAK TYLKO W POLSCE idziesz na komisje z dzieckiem a lekarka ci wprost mowi dziure budzetowa trzeba zalatac przykro nam.

    Odpowiedz
  • Nika(2017-01-25 22:46) Zgłoś naruszenie 64

    Przepraszam kto ocenił ze dziecko niepełnosprawne potrzebuje 1400 a dorosły niepełnosprawny 520? Jak to jest obliczone? Chyba jeść i robic opłaty musza tak samo??? Co to za wariactwo??!!! Jakis gamoń to ustalił. Co to wogole za bezsensowna różnica ze żona dostanie na chorego męża 520 a krewny na chorego 1400?!! Złodzieje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jack(2017-04-10 00:57) Zgłoś naruszenie 40

    520 zl to nie jest dla niepelnosprawnego tylko dla opiekuna , jak on ma za to normalnie funcjonowac.oprocz opieka nad osoba za ktora ma swiadczenie musi miec tez swoje zycie,opieka nad osoba niepelnosprawna trwa 24 h na d 30 dni w miesiacu ,co po przemnozeniu daje stawke 0,72 gr za godz ,czy to jest normalne?

    Odpowiedz
  • Ja(2017-01-25 22:44) Zgłoś naruszenie 25

    Przepraszam kto ocenił ze dziecko niepełnosprawne potrzebuje 1400 a dorosły niepełnosprawny 520? Jak to jest obliczone? Chyba jeść i robic opłaty musza tak samo??? Co to za wariactwo??!!! Jakis gamoń to ustalił. Co to wogole za bezsensowna różnica ze żona dostanie na chorego męża 520 a krewny na chorego 1400?!! Złodzieje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aneta(2017-05-10 07:48) Zgłoś naruszenie 10

    A zasilek pielegnacyjny zostanie podniesiony kiedy zapominaja o nas

    Odpowiedz