statystyki

W Irlandii zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie przez rok opłacającej składki

autor: Katarzyna Wiśniewska12.12.2008, 11:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany na Zielonej Wyspie przez 65 tygodni. Z kolei okres wypłacania specjalnej zapomogi dla osoby bez pracy jest nieograniczony, jeżeli uprawniony spełnia warunki jej otrzymywania.

reklamareklama


W Irlandii zasiłek dla bezrobotnych może uzyskać tylko ubezpieczona osoba bezrobotna i opłacająca składki PRSI (Pay-Related Social Insurance). Obecnie, aby uzyskać takie uprawnienie, należy opłacać składki klasy A, H, lub P przez 52 tygodnie od rozpoczęcia pracy (od stycznia 2009 r. ten próg wyniesie 104 tygodnie). Poza tym 39 z tych tygodni powinny być spłacone lub skredytowane we właściwym roku podatkowym (tj. drugim zakończonym roku podatkowym przed rozpoczęciem pobierania świadczenia) albo opłacane przez 26 tygodni we właściwym i tyle samo w poprzedzającym roku podatkowym.

Zapomoga dla bezrobotnych

Oprócz zasiłku (Jobseeker's Benefit) osoba nieposiadająca zatrudnienia może ubiegać się o zapomogę dla bezrobotnych (Jobseeker's Allowance). Pomoc taka może być udzielona, gdy osoba nie spełnia warunków do uzyskania zasiłku lub takie prawo już jej nie przysługuje. Uprawnionymi mogą być osoby mające od 18 do 66 lat. Tygodniowe środki utrzymania osoby ubiegającej się o takie świadczenie nie powinny jednak przekraczać określonej wysokości (patrz tabelka). Poza tym osoba taka powinna mieszkać na terenie Irlandii od co najmniej dwóch lat i planować osiedlić się tam na stałe.

Jak ubiegać się o świadczenie

Osoba ubiegająca się o świadczenie powinna najpierw zarejestrować się jako bezrobotny w Ministerstwie Spraw Społecznych i Rodzinnych (Department of Social and Family Affairs). Do tego potrzebny jest formularz P45 (dokument wydawany przez pracodawcę po zakończeniu zatrudnienia, który zawiera dane dotyczące wpłaconych składek, zarobków itp.) oraz formularz P60 za ubiegłe lata (dokument wydawany przez pracodawcę pod koniec każdego roku z wskazanymi opłaconymi składkami i odprowadzonymi podatkami).

Oprócz tego trzeba też złożyć wniosek w miejscowym urzędzie pomocy społecznej (tzw. social welfare office). Za pierwsze trzy dni pozostawania bez zatrudnienia nie wypłaca się świadczenia osobie uprawnionej.

W przypadku odmowy udzielenia zasiłku lub zapomogi istnieje możliwość odwołania się do odpowiedniego urzędu (Social Welfare Appeals Office).

Na jak długo

Osoba, która ma mniej niż 55 lat i otrzymała odprawę przy rozwiązaniu stosunku pracy wyższą niż 50 tys. euro, nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych przez okres zależny od jej wysokości. Przez dziewięć tygodni może nie być wypłacane to świadczenie osobie, która uzyskała z tego tytułu odprawy 90 tys. euro.

Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest przez 390 dni (65 tygodni). Wyjątek dotyczy osób poniżej 18 roku życia, które mogą go otrzymywać nie dłużej niż 156 dni (26 tygodni). Oprócz tego tylko przez dziewięć miesięcy może pobierać zasiłek osoba, która do tej pory opłaciła mniej niż 260 składek PRSI. Zapomoga jest wypłacana tak długo, jak długo uprawniony spełnia wymagane warunki do jej otrzymywania. Benficjenci tracą uprawnienie do dalszego pobierania zasiłku lub zapomogi w przypadku nieusprawiedliwionej odmowy podjęcia pracy lub szkolenia.

WAŻNE ADRESY

www.fas.ie - irlandzkie służby zatrudnienia

www.welfare.ie - irlandzkie Ministerstwo Spraw Społecznych i Rodzinnych

www.citizensinformation.ie - informacja publiczna (także w języku polskim)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 38

 • 1: u nas za duzo kradna z IP: 83.23.48.* (2008-12-13 20:02)

  "Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany na Zielonej Wyspie przez 65 tygodni. Z kolei okres wypłacania specjalnej zapomogi dla osoby bez pracy jest nieograniczony, jeżeli uprawniony spełnia warunki jej otrzymywania."

  hej neoliberaly, czy to jest socjalizm? bo jakby tak u nas chcieli, to byscie wrzeszczeli , ze to jest socjalizm, a jak widac w kapitalizmie jak sie nie kradnie za duzo, to i sa pieniadze dla zwyklych ludzi potrzebujacych...

 • 2: MB z IP: 79.163.165.* (2008-12-14 11:43)

  No właśnie, ale nie w Polsce. Każdy drży jak stołek z pod d..y ucieka i robi wszystko, aby tej pracy nie stracić, jak daleko potrafią się posunąć to każdy Polak wie i zresztą nawet do czego. Pani poseł z PO powiedziała na objazdówce, że nie będą wypłacane zasiłki dla bezrobotnych w nieskończoność, bo ludzie, by chcieliby żyć na koszt podatnika i rozleniwiliby się. A czy posłowie nie żyją na koszt podatnika i nic nie robią, to cicho sza. Zresztą wiecej kasy w sumie wyciągają niż bezrobotnym do roku bezrobocia dają. Gdyby była pełna uczciwość, napewno nie byłoby takiej sytuacji w Polsce jaka jest obecnie. Cynizm, obłuda, przez posłów z PO przemawia. Oszukiwać siebie, a nie społeczeństwo. Rozliczenie niedługo nastąpi.

 • 3: marcin z warszawy z IP: 86.43.189.* (2009-04-01 19:14)

  polacy zniszczyli irlandje przyjerzdzają z diecmi jeszcze dobrze nie zaczną pracowac a juz chcą pieniądze na dzieci a jak pieniądze sie skończą to dają szybko noge do polski polskie chamskie społeczeństwo dasz palec to weżmie renke napisałem list do irlandzkiego rządu rzeby wstrzymac wypłacanie pieniendzy na dzieci w irlandji i w angli bo dzieci są w polsce a pieniądze biorą w irlandii i w angli banda złodzieji polskich decydentów hahaha recesja wciąrz trwa i mam nadzieje że polacy wyjadą z irlandji i z angli bo pracy nie będzie i w tedy zobaczymy w polsce nara bydlaki.

 • 4: daniel z irlandii z IP: 78.152.197.* (2009-04-17 23:56)

  nie wiem co spowodowalo u" marcin z warszawy"ze pala taka wrogoscia do polakow na wyspac.Moze juz tam byl i nie dal sobie rady moze inny powod.Zycie jest takie ze czasami ludzie kombinuja i nie zawsze jest to mile ale jesli dzieki temu moge kupic sobie mieszkanie lub dom,na co nie moglbym sobie pozwolic pracujac w polsce,nie widze powodu dla ktorego mialbym wracac do ojczyzny...jeszcze nie...Wiec drogi kolego" marcinie z warszawy(rodaku)" nie miej zalu do wyspiazy za to ze chca po prostu godnie zyc.

 • 5: agnieszka z IP: 78.131.191.* (2009-05-22 17:06)

  marcin jest najlepszym przykładem obywatela Polski pozazdrościć takiego (srania ) we własne gniazdo

 • 6: Asior z IP: 85.134.187.* (2009-06-04 18:19)

  popieram w 100 % Daniela z Irlandii .Co Ty możesz wiedzieć o rodzinie która stara się lepiej żyć -masz dzieci ? taka wspaniała prace masz ,ze stać Cie na wszystko? a może dostałeś dobrego kopniaka finansowego od rodziców??,że się tak mądrzysz?? Ja z rodzina jestem tu po to żeby nie siedzieć w tej zgorzkniałej Polsce gdzie mój mąż musiał zapierdzielać od świtu do nocy za marne pieniądze, nie mam luksusów ,ale lepiej jest mi tu z rodzina niż w pl .państwo napycha sobie portfele a zwykłym ludziom ucina wszystko jak się da! ludzie pracuja latami i co maja? nawet emerytury pożadnej nie maja|!

 • 7: maćko z IP: 92.251.154.* (2009-06-10 23:35)

  jestem za Danielem i Asiorem słuchaj Marcinie nie jesteś sam na tym świecie każdy pracuje tam gdzie mu pasuje .wyciąga każdy ręce bo mu się należy.ja też biorę pieniądze na syna który jest w Pl.więc zamknij kopare .Załóż roodzine to porozmawiamy.nie myśl o sobie samolubie z W arszawy.

 • 8: Bartek z IP: 193.120.116.* (2009-06-13 19:35)

  witam !

  wypracowuje w tygodniu okolo 20 godzin .. jestem na Job ALLowance... od lutego ... mam pytanie .. jezeli nic sie nie zmieni .. i caly czas bede pracowal po 20 godzi ,a reszte dostawal od panstwa , to jak długo bede mogl otrzymywac ta doplate ? jestem w irlandii ... prosze o pomoc ..

 • 9: anty marcin z IP: 87.192.53.* (2009-06-19 13:14)

  co za frajer

 • 10: ecik z IP: 86.45.185.* (2009-06-23 12:57)

  sluchajcie powiedzcie mi ile godzin mozna dorobic skoro jestem na (Jobseeker's Benefit)

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama