statystyki

W Irlandii zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie przez rok opłacającej składki

autor: Katarzyna Wiśniewska12.12.2008, 11:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany na Zielonej Wyspie przez 65 tygodni. Z kolei okres wypłacania specjalnej zapomogi dla osoby bez pracy jest nieograniczony, jeżeli uprawniony spełnia warunki jej otrzymywania.

reklamareklama


W Irlandii zasiłek dla bezrobotnych może uzyskać tylko ubezpieczona osoba bezrobotna i opłacająca składki PRSI (Pay-Related Social Insurance). Obecnie, aby uzyskać takie uprawnienie, należy opłacać składki klasy A, H, lub P przez 52 tygodnie od rozpoczęcia pracy (od stycznia 2009 r. ten próg wyniesie 104 tygodnie). Poza tym 39 z tych tygodni powinny być spłacone lub skredytowane we właściwym roku podatkowym (tj. drugim zakończonym roku podatkowym przed rozpoczęciem pobierania świadczenia) albo opłacane przez 26 tygodni we właściwym i tyle samo w poprzedzającym roku podatkowym.

Zapomoga dla bezrobotnych

Oprócz zasiłku (Jobseeker's Benefit) osoba nieposiadająca zatrudnienia może ubiegać się o zapomogę dla bezrobotnych (Jobseeker's Allowance). Pomoc taka może być udzielona, gdy osoba nie spełnia warunków do uzyskania zasiłku lub takie prawo już jej nie przysługuje. Uprawnionymi mogą być osoby mające od 18 do 66 lat. Tygodniowe środki utrzymania osoby ubiegającej się o takie świadczenie nie powinny jednak przekraczać określonej wysokości (patrz tabelka). Poza tym osoba taka powinna mieszkać na terenie Irlandii od co najmniej dwóch lat i planować osiedlić się tam na stałe.

Jak ubiegać się o świadczenie

Osoba ubiegająca się o świadczenie powinna najpierw zarejestrować się jako bezrobotny w Ministerstwie Spraw Społecznych i Rodzinnych (Department of Social and Family Affairs). Do tego potrzebny jest formularz P45 (dokument wydawany przez pracodawcę po zakończeniu zatrudnienia, który zawiera dane dotyczące wpłaconych składek, zarobków itp.) oraz formularz P60 za ubiegłe lata (dokument wydawany przez pracodawcę pod koniec każdego roku z wskazanymi opłaconymi składkami i odprowadzonymi podatkami).

Oprócz tego trzeba też złożyć wniosek w miejscowym urzędzie pomocy społecznej (tzw. social welfare office). Za pierwsze trzy dni pozostawania bez zatrudnienia nie wypłaca się świadczenia osobie uprawnionej.

W przypadku odmowy udzielenia zasiłku lub zapomogi istnieje możliwość odwołania się do odpowiedniego urzędu (Social Welfare Appeals Office).

Na jak długo

Osoba, która ma mniej niż 55 lat i otrzymała odprawę przy rozwiązaniu stosunku pracy wyższą niż 50 tys. euro, nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych przez okres zależny od jej wysokości. Przez dziewięć tygodni może nie być wypłacane to świadczenie osobie, która uzyskała z tego tytułu odprawy 90 tys. euro.

Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest przez 390 dni (65 tygodni). Wyjątek dotyczy osób poniżej 18 roku życia, które mogą go otrzymywać nie dłużej niż 156 dni (26 tygodni). Oprócz tego tylko przez dziewięć miesięcy może pobierać zasiłek osoba, która do tej pory opłaciła mniej niż 260 składek PRSI. Zapomoga jest wypłacana tak długo, jak długo uprawniony spełnia wymagane warunki do jej otrzymywania. Benficjenci tracą uprawnienie do dalszego pobierania zasiłku lub zapomogi w przypadku nieusprawiedliwionej odmowy podjęcia pracy lub szkolenia.

WAŻNE ADRESY

www.fas.ie - irlandzkie służby zatrudnienia

www.welfare.ie - irlandzkie Ministerstwo Spraw Społecznych i Rodzinnych

www.citizensinformation.ie - informacja publiczna (także w języku polskim)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 38

 • 1: do marcin z warszawy z IP: 78.30.99.* (2013-04-02 19:46)

  cienias z ciebie i boj dupa lubisz srać we własne gniazdo powodzenia

 • 2: natka z IP: 92.251.147.* (2013-03-08 16:25)

  jak dlugo czeka sie na zasilek

 • 3: mija z IP: 195.162.86.* (2012-03-12 10:39)

  tyle sie pisze a jak zawsze nic sie nie robi - czy my juz calkowicie jako kraj upadlismy - nie stety tak :( Polska przez naszych politykow jest juz zniszczona, raczej nie ma szans do powrotu normalnego zycia - stajemy sie krajem" trzeciego swiatu". Dlatego powinnismy stac sie patryjotami dla kraju w ktorym zyjemy - wezmy sie w koncu do roboty i nie "gdybajmy". Ludzie zyc musimy a nasz kraj nie zapewni nam tego juz za kilka lat nic nie bedzie - pomagajmy innym aby tez mogli zyc godnie. Pozdrawiam

 • 4: basia z IP: 92.251.170.* (2011-10-06 13:37)

  a powiedzcie mi czy nalezy mi sie jakies dofinansowanie jezeli pracuje tylko 15 godzin tygodniowotyle ze 5 dni w tygodniu..wiem ze to smieszne ale ...niestety prawdziwe:)

 • 5: yogii z IP: 89.16.72.* (2011-09-12 23:09)

  wyndhkoroghvb flgjr

 • 6: minka@aa z IP: 109.79.62.* (2011-08-05 21:26)

  witam, rowniez mamzle zdanie o polakach w Irlandii,, Siedzicie tylko na zasilkach i nic nie robicie, zeby o przyszlosci pomyslec,, dostajesz za darmo kase i to wszystko,, zerujecie w Irl imprezy, wyjazd na wycieczke,, grile i zmieniacie samochody jak skarpetki, pozdrawiam nierobw

 • 7: adam wawa z IP: 46.7.76.* (2011-03-21 11:12)

  Doprawdy watpie aby "marcin z warszawy" pochodzil ze stolicy.. Watpliwosci moje pojawily sie po przeanalizowaniu dostepu szkol w Wawie. A swoja droga, "trolek" to niezle sie popisales stwierdzajac ze warszawiakow mierzy sie ta sama miara. Palasz nienawisc do krawaciarzy tak jak marcin z wawy do ludzi pobierajacych zasilki a tak naprawde pewnie zadnego warszawiaka nie miales okazji poznac tylko rodzice Ci wspominali ze Ich nie nalezy lubic. Odpusc sobie i zajmij sie czyms powazniejszym niz gloszeniem takich glupot. Serdecznie pozdrawiam

 • 8: trolek z IP: 86.45.182.* (2011-02-16 20:03)

  Krzysiek Irlandia , nie napracowałeś się za wiele ,ale skoro już 15miesięcy przerobiłeś to należy Ci się kasa ,w zależnosci od składek jest naliczany okres wypłaty , potem przechodzi się na zapomogę . nie obwiniaj nikogo ,bo restrykcje i progi zawsze były ,zostały tylko zredukowane stawki po nadejsciu recesji .Rząd irlandzki dba o społeczeństwo , a polski rząd tylko dobija gwóźdź do trumny .../... miałem w Polsce 15 lat interes ,ale złodzieje z Zusu nie pozwolili normalnie pracować i zyć ,tylko zapier... ć na pańszczyznę jak XVIII wieku .Polska ma najwyższe składki ubezpieczeniowe w Europie. A emerytura ? Na emigracji jestem 6 lat i nie muszę się martwić ,ze nic jutro nie włozę do gara , a dla dziecka nie mam pieluch . Pod mostem kończą Ci ,którzy na to zasługują na całym świecie. W Ameryce, państwie Emigrantów z całego globu jest 10 mln bezdomnych ,czyli tyle co 1/4 populacja Polski .

 • 9: trolek z IP: 86.45.182.* (2011-02-16 19:45)

  marcin z warszawy , jak napisałeś ten list do irlandzkiego urzędu? bo jeśli z takimi błędami jak w twoim komentarzu to nikt Cię tam nie zrozumiał ;) Pracując na wyspach przechodzi się na ich prawo socjalne, korzystaja z niego również emigranci i nie ma nic w tym złego jak trzepanie przez wyspiarzy kasy na wynajmowaniu dla emigrantów domów czy wyzysku pracodawców. Co do leserów to się zgodzę ,ale nie każdego należy mierzyć tą samą miarą, tak jak warszawiaków ,których mało kto lubi w Polsce ;)

 • 10: zybi z IP: 217.97.178.* (2010-11-28 22:12)

  agata ugryzlo cie bo nailepiej nie pracowac i kozystac