statystyki

15 tys. zł miesięcznie może zarobić pośrednik nieruchomości

autor: Bożena Wiktorowska11.12.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Praca z klientem w terenie, brak normowanego czasu pracy oraz wysokie zarobki powodują, że rośnie zainteresowanie zawodem pośrednika w obrocie nieruchomościami.

reklamareklama


W Polsce jest ponad 10 tys. zawodowych pośredników nieruchomości. Obecnie osoba chcąca wykonywać ten zawód musi posiadać licencję. Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa kwalifikacje i obowiązki pośrednika.

Zgodnie z nią, kandydat do tego zawodu obowiązkowo musi posiadać wyższe wykształcenie, a także ukończyć studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Dodatkowo osoba ubiegająca się o taką licencję zawodową nie może być karana, musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i odbyć praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa.

Ustawa narzuca także obowiązek ustawicznego kształcenia i posiadanie aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

- Świadectwem kwalifikacji każdego pośrednika jest jego licencja. Wydaje ją minister infrastruktury. Dokument zawiera takie dane jak: imię i nazwisko pośrednika, jego uprawnienia oraz numer licencji - wyjaśnia Janusz Schmidt, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Eksperci zwracają uwagę, że na wzrost liczby osób mających prawo do wykonywania tego zawodu miała istotny wpływ zmiana przepisów. Od 1 stycznia 2008 r. nie ma już egzaminów państwowych, które uchodziły za bardzo trudne. Zdawało je tylko kilka procent przystępujących do nich kandydatów.

- Pośrednik jest osobą, która wchodzi bardzo często w prywatne życie swoich klientów, pomaga im podejmować trudne decyzje, a wysokie kwalifikacje mu w tym pomagają - podkreśla Janusz Schmidt.

Osoba wykonująca zawód pośrednika musi znać elementy prawa oraz ekonomii, być dobrym psychologiem, znać się na marketingu i reklamie.

Osoba chcąca wykonywać ten zawód powinna być też cierpliwa oraz mieć umiejętność słuchania, która pomaga specjaliście zorientować się, jakie są potrzeby i wymagania klienta. Nie bez znaczenia jest także jej wygląd, sposób zachowania oraz wysławiania się.

Pośrednik, aby utrzymać się na rynku, musi stale doskonalić swoje kwalifikacje, korzystać z nowoczesnych narzędzi i metod pracy. Dobrym przykładem jest nowy system MLS Nieruchomości. MLS to wyszukiwarka nieruchomości i jednocześnie system współpracy pomiędzy pośrednikami, obejmujący wymianę ofert na wyłączność, z którego mogą korzystać wszyscy zintegrowani użytkownicy.

Podstawa prawna

Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31, poz. 189).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 lutego 2008 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Dz.U. nr 31, poz. 190 z późn. zm.).

OPINIA

MARIUSZ KANIA

prezes zarządu Metrohouse

Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami staje się coraz ciekawszą propozycją dla osób, które chcą połączyć pracę biurową z aktywną pracą w terenie. Największy sukces w tym zawodzie odnoszą osoby, które cenią sobie bezpośredni kontakt z klientami, są optymistycznie nastawione do świata i pełne energii. Wiek ma znaczenie drugorzędne.

Osoby starsze wzbudzają większe zaufanie, dlatego też mają z reguły dużą grupę stałych klientów, którzy polecają ich usługi rodzinie i znajomym.

Wynagrodzenie agenta nieruchomości zależy od jego dotychczasowego doświadczenia, zakresu kompetencji oraz posiadanej licencji. Rozpiętość wynagrodzenia jest dość duża i wynosi od 20 do 50 proc. prowizji wpłacanej przez klienta do biura pośrednictwa.

Dobry pośrednik jest w stanie zarobić miesięcznie ponad 15 tys. zł brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: Obserwator z IP: 82.146.247.* (2008-12-11 06:28)

  A ile ci pośrednicy odprowadzają podatku? Czy wysokość podatku do Urzędu Skarbowego płacą uznaniowo? A dlaczego nie mają kas fiskalnych oni,l ekarze, prawnicy, komornicy itd.? A pan Premier Tusk ciągle szuka pieniędzy w biedocie!

 • 2: Tylko tyle ? z IP: 84.234.1.* (2008-12-11 06:31)

  a ile zarobił ten co to napisał?

 • 3: płacącapodatki z IP: 93.105.32.* (2008-12-11 13:54)

  To nie do końca tak. Jeżeli korzystający z usług pośrednika, prawnika itp. będą wymagać od nich wystawienia faktury, wtedy również odprowadzą od tej kwoty podatek (dochodowy i VAT).

 • 4: medyk z IP: 79.185.90.* (2008-12-11 14:19)

  Zal ci obserwatorze to zostań lekarzem prawnikiem lub innym ale trzeba się najpierw dużo uczyć aby osiągnąc ten zawód, byc mądrym i i miec otwarty umysł
  a nie zazdrościc innyn.

 • 5: Ronaldo !0 lat w zawodzie z sukcesami z IP: 83.31.149.* (2008-12-14 09:20)

  świetna reklama zawodu szkoda ,że bez wskazania na jego mniej korzystne elementy : stres , nieudane transakcje , staracony czas , niezaołącone prowizje , biurokracja itd. Trzeba jeszce było napisać ,że można sobie popołudniami dorabiać !

 • 6: Bzdurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrry!!!!!!!!!!!!!!! z IP: 89.78.0.* (2008-12-14 18:45)

  Ten Kania to stary cwaniaczek rodem z upadłego Unikatu. Przepracowałem kilka ładnych lat w tym zasranym zawodzie. Mam licencję, którą teraz sobie powiesiłem w kiblu na działce. W Polsce z usług pośredników korzysta 5-6% klientów. Na zachodzie 10 razy więcej. Na jedną agencję przypada średnio w roku 3 transakcje. Bieda z nędzą. To największa szara strefa w gospodarce. Takich co zarabiają 15 tys jest paru, w tym Kania oczywiście. Reszta klepie biędę i jest na utrzymaniu rodziny. Jak w przyszłym roku zaniknie rynek wtórny w 80%, to większość agentów zdechnie z głodu i padnie trupem. Ale nie Kania, ten ma zapasy tłuszczu na 4-5 lat.

 • 7: Jaaa z IP: 83.10.71.* (2008-12-18 12:04)

  To zostań pośrednikiem, Jeszcze w tej sytuacji jaka jest na rynku nieruchomości. Gwarantuję że będą to najbiedniejsze święta w tym roku. A 15 tysięcy to nawet nie zarobi dziwka.

 • 8: bytesize z IP: 78.31.152.* (2009-04-26 23:11)

  ludzie piszecie prawdę! Pracowałem w rtym bagnie i mam dosyć. Ludzie oszukują cię na każdym kroku, wracają na wskazane adresy, bo szukają dla znajomych albo rodziny. Do tego inny pośrednik z innego biura teżz chęcią zrobi Cię w h***a i kolega z pracy też podkradnie ci klientów i dowiadujesz się po czasie, albo tak liże dupsko szefostwu że twoim kosztem zarobi i potem jest super pracownikiem u szefa. Na dodatek pracuj jak są mał ebeznadziejne biura które wezmą 0,5% od klienta i weź tu zarób jak jeszcze biuro zabierze 60-80% i co zostaje? Póki się przepisy nie zmienią i ustawowo nie ustali się prowizji na jednym poziomie, albo nie wprowadzi przepisów jak nazachodzie do LUDZIE NIE WARTO!!!

 • 9: barythewhite13 z IP: 83.3.41.* (2009-07-09 14:04)

  jedyna nadzieja że padną te liche biura co wprowadziły te żałosne stawki prowizyjne np 50% z vat za wynajem lub 0.5% za sprzedaż.
  to one w pewien sposób ponoszą wine za to wszystko, ale jeszcze rok dwa i wyciągną kopyta przez co zmniejszy się konkurencja i ilość partaczy w tej branży na to liczę!!!

 • 10: juby z IP: 86.42.203.* (2009-08-01 17:22)

  a ja akurat wybieram sie na podyplomowke z posrednictwa i jestem dobrej nadziei ;) pozdrawiam

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama