statystyki

15 tys. zł miesięcznie może zarobić pośrednik nieruchomości

autor: Bożena Wiktorowska11.12.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Praca z klientem w terenie, brak normowanego czasu pracy oraz wysokie zarobki powodują, że rośnie zainteresowanie zawodem pośrednika w obrocie nieruchomościami.

W Polsce jest ponad 10 tys. zawodowych pośredników nieruchomości. Obecnie osoba chcąca wykonywać ten zawód musi posiadać licencję. Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa kwalifikacje i obowiązki pośrednika.

Zgodnie z nią, kandydat do tego zawodu obowiązkowo musi posiadać wyższe wykształcenie, a także ukończyć studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Dodatkowo osoba ubiegająca się o taką licencję zawodową nie może być karana, musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i odbyć praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa.

Ustawa narzuca także obowiązek ustawicznego kształcenia i posiadanie aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

- Świadectwem kwalifikacji każdego pośrednika jest jego licencja. Wydaje ją minister infrastruktury. Dokument zawiera takie dane jak: imię i nazwisko pośrednika, jego uprawnienia oraz numer licencji - wyjaśnia Janusz Schmidt, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Eksperci zwracają uwagę, że na wzrost liczby osób mających prawo do wykonywania tego zawodu miała istotny wpływ zmiana przepisów. Od 1 stycznia 2008 r. nie ma już egzaminów państwowych, które uchodziły za bardzo trudne. Zdawało je tylko kilka procent przystępujących do nich kandydatów.

- Pośrednik jest osobą, która wchodzi bardzo często w prywatne życie swoich klientów, pomaga im podejmować trudne decyzje, a wysokie kwalifikacje mu w tym pomagają - podkreśla Janusz Schmidt.

Osoba wykonująca zawód pośrednika musi znać elementy prawa oraz ekonomii, być dobrym psychologiem, znać się na marketingu i reklamie.

Osoba chcąca wykonywać ten zawód powinna być też cierpliwa oraz mieć umiejętność słuchania, która pomaga specjaliście zorientować się, jakie są potrzeby i wymagania klienta. Nie bez znaczenia jest także jej wygląd, sposób zachowania oraz wysławiania się.

Pośrednik, aby utrzymać się na rynku, musi stale doskonalić swoje kwalifikacje, korzystać z nowoczesnych narzędzi i metod pracy. Dobrym przykładem jest nowy system MLS Nieruchomości. MLS to wyszukiwarka nieruchomości i jednocześnie system współpracy pomiędzy pośrednikami, obejmujący wymianę ofert na wyłączność, z którego mogą korzystać wszyscy zintegrowani użytkownicy.

Podstawa prawna

Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31, poz. 189).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 lutego 2008 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Dz.U. nr 31, poz. 190 z późn. zm.).

OPINIA

MARIUSZ KANIA

prezes zarządu Metrohouse

Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami staje się coraz ciekawszą propozycją dla osób, które chcą połączyć pracę biurową z aktywną pracą w terenie. Największy sukces w tym zawodzie odnoszą osoby, które cenią sobie bezpośredni kontakt z klientami, są optymistycznie nastawione do świata i pełne energii. Wiek ma znaczenie drugorzędne.

Osoby starsze wzbudzają większe zaufanie, dlatego też mają z reguły dużą grupę stałych klientów, którzy polecają ich usługi rodzinie i znajomym.

Wynagrodzenie agenta nieruchomości zależy od jego dotychczasowego doświadczenia, zakresu kompetencji oraz posiadanej licencji. Rozpiętość wynagrodzenia jest dość duża i wynosi od 20 do 50 proc. prowizji wpłacanej przez klienta do biura pośrednictwa.

Dobry pośrednik jest w stanie zarobić miesięcznie ponad 15 tys. zł brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: milko z IP: 212.96.244.* (2015-05-08 11:22)

  Oj... niech zarabia. JARTOM odwala za nas większość roboty przy przejmowaniu hal magazynowych - jako kupujący nie płacimy, a oni szukają. Więc w takim wypadku to się opłaca - bo po co mam to wszystko robić samodzielnie?

 • 2: oko z IP: 83.11.219.* (2012-07-01 21:31)

  robi wielkie oczy! pracuj 5 lat i nie zarobiłam polowy tego co tu piszą

 • 3: T z G. z IP: 79.186.116.* (2011-12-09 15:27)

  Minęły dobre czasy.Przez kilka miesięcy można też nic nie sprzedać a podstawy nie ma.Z czego żyć?

 • 4: iluzja z IP: 178.42.131.* (2011-06-03 17:45)

  Pozdrawiam wszystkich pośredników.A ten madry"to ja nie wiem skad wyczarowała te 15 tyś,chyba sie kolega kleju nawachał...i jeszcze jaki złośliwy

 • 5: Waldek z IP: 83.27.110.* (2010-10-28 18:39)

  Kilkakrotnie korzystałem z usług pośredników. Jest duąa przesada z tą fachowością i inteligencją. Aby wykonywać ten zawód wystarczyłoby mieć skończone gimnazjum. Jeden druk i to wszystko no i umiejetność obchodzenia się z aparatem foto. Kojarzenie stron transakcji to przecież zwykly komis tylko towar nie leży na półce,a właściciele komisów nie potrzebują licencji. Sprawy prawne załatwia notariusz.

 • 6: krzychu z IP: 83.6.173.* (2010-05-10 22:12)

  Cześć,

  Czy ktoś pracował w biurze u Polanowskich? Jakie macie opinie o tej firmie?
  Czy jest możliwość połaczenia zawodu pośrednika i prowadzenie dodatkowo małego sklepu, oczywiście na sklepie byłby pracownik

 • 7: MARCIN z IP: 188.33.88.* (2010-05-08 19:27)

  witam,
  czy mógł by ktoś po krótce scharakteryzować co można dokładnie robić po każdej z wymienionych podyplomówek; wycena nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzenie nieruchamościmi. Zamierzam wybrać się tak jak wcześniej napisałem na studia podyplomowe związane z nieruchomościami, jednak chciałbym że by to był odpowiedni wybór, dla którego poświecony czas będzie owocny w dalszej perspektywie.

 • 8: xxx z IP: 77.255.246.* (2010-04-12 21:44)

  a który z pośredników tyle zarabia??bardzo interesujące..

 • 9: do może zdecydowany z IP: 213.77.117.* (2010-03-04 12:35)

  U mnie w firmie są ludzie którzy miesięcznie zamykają po 2-3 transakcje ale są też takie które nie zamknęli nic przez dwa miesiące. Dużo zależy też od tego ,czy dostaniesz podstawę i procent czy tylko procent (ale trochę większy).

  Ogólnie nie jest lekko. Tylko ludzie z zapałem i przygotowaniem do tej pracy nie mogą narzekać w obecnej chwili.

  Pozdrawiam

 • 10: może zdecydowany... z IP: 83.7.46.* (2010-02-12 12:58)

  witam. Chciałbym podjąć pracę jako specjalista ds sprzedaży mieszkań, mam wykształcenie wyższe i o nieruchomościach z racji studiów wiem bardzo dużo-od strony teorytycznej oczywiście. jestem przedstawicielem handlowym i pracuję w handlu ponad 2 lata. Każdy kiedyś zaczynał pracować w tej branży. A moje pytanie takie-jakich zarobków się spodziewać jeżeli byłbym na działalności???oczywiście wiem że to ode mnie zależy ale jak to wyglądało w Waszym przypadku???