statystyki

15 tys. zł miesięcznie może zarobić pośrednik nieruchomości

autor: Bożena Wiktorowska11.12.2008, 03:00

Praca z klientem w terenie, brak normowanego czasu pracy oraz wysokie zarobki powodują, że rośnie zainteresowanie zawodem pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Reklama


Reklama


W Polsce jest ponad 10 tys. zawodowych pośredników nieruchomości. Obecnie osoba chcąca wykonywać ten zawód musi posiadać licencję. Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa kwalifikacje i obowiązki pośrednika.

Zgodnie z nią, kandydat do tego zawodu obowiązkowo musi posiadać wyższe wykształcenie, a także ukończyć studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Dodatkowo osoba ubiegająca się o taką licencję zawodową nie może być karana, musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i odbyć praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa.

Ustawa narzuca także obowiązek ustawicznego kształcenia i posiadanie aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

- Świadectwem kwalifikacji każdego pośrednika jest jego licencja. Wydaje ją minister infrastruktury. Dokument zawiera takie dane jak: imię i nazwisko pośrednika, jego uprawnienia oraz numer licencji - wyjaśnia Janusz Schmidt, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Eksperci zwracają uwagę, że na wzrost liczby osób mających prawo do wykonywania tego zawodu miała istotny wpływ zmiana przepisów. Od 1 stycznia 2008 r. nie ma już egzaminów państwowych, które uchodziły za bardzo trudne. Zdawało je tylko kilka procent przystępujących do nich kandydatów.

- Pośrednik jest osobą, która wchodzi bardzo często w prywatne życie swoich klientów, pomaga im podejmować trudne decyzje, a wysokie kwalifikacje mu w tym pomagają - podkreśla Janusz Schmidt.

Osoba wykonująca zawód pośrednika musi znać elementy prawa oraz ekonomii, być dobrym psychologiem, znać się na marketingu i reklamie.

Osoba chcąca wykonywać ten zawód powinna być też cierpliwa oraz mieć umiejętność słuchania, która pomaga specjaliście zorientować się, jakie są potrzeby i wymagania klienta. Nie bez znaczenia jest także jej wygląd, sposób zachowania oraz wysławiania się.

Pośrednik, aby utrzymać się na rynku, musi stale doskonalić swoje kwalifikacje, korzystać z nowoczesnych narzędzi i metod pracy. Dobrym przykładem jest nowy system MLS Nieruchomości. MLS to wyszukiwarka nieruchomości i jednocześnie system współpracy pomiędzy pośrednikami, obejmujący wymianę ofert na wyłączność, z którego mogą korzystać wszyscy zintegrowani użytkownicy.

Podstawa prawna

Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31, poz. 189).

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 lutego 2008 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Dz.U. nr 31, poz. 190 z późn. zm.).

OPINIA

MARIUSZ KANIA

prezes zarządu Metrohouse

Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami staje się coraz ciekawszą propozycją dla osób, które chcą połączyć pracę biurową z aktywną pracą w terenie. Największy sukces w tym zawodzie odnoszą osoby, które cenią sobie bezpośredni kontakt z klientami, są optymistycznie nastawione do świata i pełne energii. Wiek ma znaczenie drugorzędne.

Osoby starsze wzbudzają większe zaufanie, dlatego też mają z reguły dużą grupę stałych klientów, którzy polecają ich usługi rodzinie i znajomym.

Wynagrodzenie agenta nieruchomości zależy od jego dotychczasowego doświadczenia, zakresu kompetencji oraz posiadanej licencji. Rozpiętość wynagrodzenia jest dość duża i wynosi od 20 do 50 proc. prowizji wpłacanej przez klienta do biura pośrednictwa.

Dobry pośrednik jest w stanie zarobić miesięcznie ponad 15 tys. zł brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • milko(2015-05-08 11:22) Odpowiedz 00

  Oj... niech zarabia. JARTOM odwala za nas większość roboty przy przejmowaniu hal magazynowych - jako kupujący nie płacimy, a oni szukają. Więc w takim wypadku to się opłaca - bo po co mam to wszystko robić samodzielnie?

 • Bartek(2010-01-05 12:28) Odpowiedz 00

  Zawód pośrednika jest dobrym zawodem dla ... profesjonalistów a nie partaczy. Wynajmowałem swoje mieszkania; sorry - próbowałem kilka razy wynająć za pośrednictwem biura, lecz ZA KAŻDYM razem trafiałem na partacza, któremu nie chciało się "bawić" w wynajem. Podpisywałem umowy na wyłączność - jechałem za granicę, gdzie pracuję z myślą o szybkim i komfortowym wynajmie moich dóbr; przyjeżdżałem po 6-9 miesiącach i ... nic, nawet żadnego e-mail'a, telefonu, kontaktu. Sam brałem robotę w swoje ręce i po 1 góra 2 tyg. znajdywałem klienta!!
  Sam zastanawiam się nad wyrobieniem licencji lub zajęciem się zawodowo pośrednictwem - jak wrócę z emigracji. Moim zdaniem jest to zawód z przyszłością. Do tego później zarządzanie nieruchomościami (wyparcie chorych, komunistycznych ADMów) i może wycena (praca dla banków). Z tego są pieniądze, tylko trzeba zaangażowania.
  W UK biura są na każdym kroku, każda dzielnica ma ich od kilku do kilkunastu i ci ludzie mają zajęcie, mają robotę, mają pieniądze z tego. W Polsce brakuje PROFESJONALISTÓW.

 • T z G.(2011-12-09 15:27) Odpowiedz 00

  Minęły dobre czasy.Przez kilka miesięcy można też nic nie sprzedać a podstawy nie ma.Z czego żyć?

 • iluzja(2011-06-03 17:45) Odpowiedz 00

  Pozdrawiam wszystkich pośredników.A ten madry"to ja nie wiem skad wyczarowała te 15 tyś,chyba sie kolega kleju nawachał...i jeszcze jaki złośliwy

 • Waldek(2010-10-28 18:39) Odpowiedz 00

  Kilkakrotnie korzystałem z usług pośredników. Jest duąa przesada z tą fachowością i inteligencją. Aby wykonywać ten zawód wystarczyłoby mieć skończone gimnazjum. Jeden druk i to wszystko no i umiejetność obchodzenia się z aparatem foto. Kojarzenie stron transakcji to przecież zwykly komis tylko towar nie leży na półce,a właściciele komisów nie potrzebują licencji. Sprawy prawne załatwia notariusz.

 • krzychu(2010-05-10 22:12) Odpowiedz 00

  Cześć,

  Czy ktoś pracował w biurze u Polanowskich? Jakie macie opinie o tej firmie?
  Czy jest możliwość połaczenia zawodu pośrednika i prowadzenie dodatkowo małego sklepu, oczywiście na sklepie byłby pracownik

 • MARCIN(2010-05-08 19:27) Odpowiedz 00

  witam,
  czy mógł by ktoś po krótce scharakteryzować co można dokładnie robić po każdej z wymienionych podyplomówek; wycena nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzenie nieruchamościmi. Zamierzam wybrać się tak jak wcześniej napisałem na studia podyplomowe związane z nieruchomościami, jednak chciałbym że by to był odpowiedni wybór, dla którego poświecony czas będzie owocny w dalszej perspektywie.

 • do może zdecydowany(2010-03-04 12:35) Odpowiedz 00

  U mnie w firmie są ludzie którzy miesięcznie zamykają po 2-3 transakcje ale są też takie które nie zamknęli nic przez dwa miesiące. Dużo zależy też od tego ,czy dostaniesz podstawę i procent czy tylko procent (ale trochę większy).

  Ogólnie nie jest lekko. Tylko ludzie z zapałem i przygotowaniem do tej pracy nie mogą narzekać w obecnej chwili.

  Pozdrawiam

 • xxx(2010-04-12 21:44) Odpowiedz 00

  a który z pośredników tyle zarabia??bardzo interesujące..

 • może zdecydowany...(2010-02-12 12:58) Odpowiedz 00

  witam. Chciałbym podjąć pracę jako specjalista ds sprzedaży mieszkań, mam wykształcenie wyższe i o nieruchomościach z racji studiów wiem bardzo dużo-od strony teorytycznej oczywiście. jestem przedstawicielem handlowym i pracuję w handlu ponad 2 lata. Każdy kiedyś zaczynał pracować w tej branży. A moje pytanie takie-jakich zarobków się spodziewać jeżeli byłbym na działalności???oczywiście wiem że to ode mnie zależy ale jak to wyglądało w Waszym przypadku???

 • Jurek(2010-01-17 17:05) Odpowiedz 00

  Projekt jest jak najbardziej słuszny i oby jak najszybciej został wprowadzony. Niedobrze mi się robi od czytania durnych argumentów żałosnych pośredników, którzy tylko i wyłącznie bronią swoich koryt. Przez wiele lat do prowadzenia tej działalności wystarczyło wykształcenie średnie + specjalistyczny kurs. Ciekawe, że wprowadzenie wymagania studiów podyplomowych zbiegło się z drastycznym wzrostem cen nieruchomości (szczególnie mieszkań)- przypadek?! Nie!! Najpierw zabezpieczyli sobie koryta, a potem wywindowali absurdalnie ceny!! Nareszcie ktoś logicznie podszedł do tematu, to wolny rynek gwarantuje wysoki poziom usług, a nie durne ustawy. Nie czarujmy się pośrednik to zwykły handlarz!! To może od wszystkich właścicieli sklepów, kramów itd. wymagajmy studiów podyplomowych?! Nagminny jest także handel licencjami - i to jest uczciwe?! Ja sam jako inżynier zajmuję się w pracy rzeczami, które mają znamienny wpływ na zdrowie i życie ludzi. I nikt nie wymaga ode mnie żadnych studiów podyplomowych. A do handlu nieruchomości wymagać studiów wyższych, podyplomowych?! - nie no ludzie to jest ciągle poroniony kraj!!!

 • opera(2010-01-16 20:12) Odpowiedz 00

  do tej pracy nadaje się ten , kto ceni kontakt z klientem, ponieważ praca w ciągłym ruchu , w terenie, zimno czy gorąco, nie wyjdziesz , nie zarobisz ,nawet tego marnego grosza, natomiast biura , które zaniżają % prowizji , niech się lepiej zastanowią nad własną przyszłością.

 • Pracownik(2010-01-15 22:45) Odpowiedz 00

  Witam Państwa .

  W związku z dostaniem od Państwa informacji e-mail o możliwości likwidacji licencji nieruchomości, pragnę wyrazić swoją pełną akceptację dla tego projektu. Bardzo o to proszę w swoim imieniu i innych osób które tak samo uważają . Pracuję w biurze nieruchomości od 3 lat (nie mam stałej pensji, mam tylko wynagrodzenie prowizyjne % od wynajmu i sprzedaży nieruchomości. Jestem bardzo dobrym ,rzetelnym i uczciwym pracownikiem . Mój pracodawca niestety nie jest uczciwą osobą. Posiadam średnie wykształcenie zatem w chwili obecnej nie mam możliwości zrobienia licencji pośrednika nieruchomości. Kiedyś wystarczyło, że osoba ze średnim wykształceniem zrobi kurs i zda egzamin. Teraz otwarcie swojej działalności gospodarczej tj. biura nieruchomości jest bardzo utrudnione, a pilnują i cieszą się z tego pośrednicy. Dochodzi do bardzo wielu oszustw. Często licencja jest sprzedawana na kilka biur nieruchomości i nikt tego nie kontroluje. Dlatego bardzo proszę o likwidację licencji, aby dać możliwość otwarcia działalności dla wszystkich którzy chcieliby w uczciwy sposób prowadzić swoje biuro nieruchomości.

  Pozdrawiam .

  Pracownik Biura Nieruchomości.

 • Jurek(2010-01-15 22:44) Odpowiedz 00

  Projekt jest jak najbardziej słuszny i oby jak najszybciej został wprowadzony. Niedobrze mi się robi od czytania durnych argumentów żałosnych pośredników, którzy tylko i wyłącznie bronią swoich koryt. Przez wiele lat do prowadzenia tej działalności wystarczyło wykształcenie średnie + specjalistyczny kurs. Ciekawe, że wprowadzenie wymagania studiów podyplomowych zbiegło się z drastycznym wzrostem cen nieruchomości (szczególnie mieszkań)- przypadek?! Nie!! Najpierw zabezpieczyli sobie koryta, a potem wywindowali absurdalnie ceny!! Nareszcie ktoś logicznie podszedł do tematu, to wolny rynek gwarantuje wysoki poziom usług, a nie durne ustawy. Nie czarujmy się pośrednik to zwykły handlarz!! To może od wszystkich właścicieli sklepów, kramów itd. wymagajmy studiów podyplomowych?! Nagminny jest także handel licencjami - i to jest uczciwe?! Ja sam jako inżynier zajmuję się w pracy rzeczami, które mają znamienny wpływ na zdrowie i życie ludzi. I nikt nie wymaga ode mnie żadnych studiów podyplomowych. A do handlu nieruchomości wymagać studiów wyższych, podyplomowych?! - nie no ludzie to jest ciągle poroniony kraj!!!

 • visco(2009-10-22 13:04) Odpowiedz 00

  Pracował ktoś w Emmersonie? Nie mam licencji, czy można pogodzić tę pracę ze studiami zaocznymi i znajdzie sie jeszcze chwile czasu dla siebie? Ktoś był w podobnej sytuacji?

 • Jaaa(2008-12-18 12:04) Odpowiedz 00

  To zostań pośrednikiem, Jeszcze w tej sytuacji jaka jest na rynku nieruchomości. Gwarantuję że będą to najbiedniejsze święta w tym roku. A 15 tysięcy to nawet nie zarobi dziwka.

 • Aniela(2009-10-09 10:51) Odpowiedz 00

  Zmiana zasad przyznawania licencji ( czyli likwidacja egzaminów i nadawanie licencji osobom które posiadają wyższe wykształcenie) spowodowało to że mamy teraz na rynku osoby które dostały licencję i żadnego pojęcia nie mają o rynku nieruchomości . Naprawdę tak jest - proszę mi powiedzieć - jaki sens był w tym aby zmienić przepisy...Jeśli wprowadzenie licencji miało poprawić sytuację i wyłuskać ludzi z doświadczeniem i umiejętnościami , to obecna sytuacja temu przeczy

 • pośrednik zawodowy(2009-09-24 00:24) Odpowiedz 00

  Jak zaczynałem pracę 4 lata temu rynek był bardziej przewidywalny. W chwili obecnej zrobił się niezły syf m.in dzięki Metrohouse i ich promocjom z hasełkiem nie płacenia prowizji. Żeby przetrwać finansowo to trzeba brać około 4 proc. sprzedaż i dwa czynsze koniecznie wynajem. Inaczej nie ma szans uzbierać na zus. Mam problemy finansowe, a pracuje w dużym znanym biurze mam kilkudziesięciu stałych klientów i wiem co mowie. Wśród klientów też można poznać bardzo wartościowych ludzi, ja jednego klienta to nigdy nie zapomnę. A żeby było ciekawiej to najbardziej w porządku są właśnie uczciwi normalni ludzie, a nie jakieś bogate cwaniaki. Im bogatszy tym większy ********* maja człowieka za nic i tylko patrzą jak oszukać. Próbowano mnie wielokrotnie oszukać, ale miałem podpisane kwity i się wybroniłem. Raz czy dwa niestety im się cholerka udało

 • pośrednik(2009-09-16 21:26) Odpowiedz 00

  ha ha, czytam i śmiać mi się chce, pracuję w pośrednictwie 4 lata, od "górki" do "kryzysu" i kocham ten zawód,
  przetrwa w nim ten kto się nadaje,
  jak ktoś sobie nie radzi ze stresem, ludźmi, organizacją czasu, to nie jest zawód dla niego, tu trzeba być psychologiem, przyjacielem, kierowcą, prawnikiem, doradcą i jeszcze trzeba to robić dobrze, ale wtedy swoją pracę nie wycenia się na 0,5% i daję słowo, że nie cierpię na brak kasy:)))

 • Cyprian(2009-08-16 18:40) Odpowiedz 00

  i ja Juby, może Poznań?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane